Talasemili Çocuklar Kendi Günlerine Hazırlanıyor

| 18.03.2008 |
Talasemili Çocuklar Kendi Günlerine Hazırlanıyor

Aydın Atatürk Devlet Hastanesinde Talasemi tedavisi gören 15 çocuk 8 Mayıs Dünya Talasemi gününde doktorları Betül Akçanal'ın yazdığı "Talasemi Çiçekleri Solmasın" isimli oyunu sahnelemek için Aydın Belediye Tiyatrosu genel sanat yönetmeni Haluk Işığın nezaretinde çalışmalarına başladı. Dünya Talesemi gününde hastalığa karşı bilinci arttırmak amacı ile yazdığı tiyatro oyunu için Belediye Başkanı İlhami Ortekin'e başvurduğunu söyleyen Dr Betül Akçanal "Belediye Başkanımız her türlü yardımı yapacağını ve bizi desteklediğini söyleyerek belediyenin bütün imkanlarını bize sundu.

 

 

Oyunumuzu da yönetmeyi Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Haluk Işık üstlendi. Katkılarından dolayı Aydın Belediyesi'ne ve Başkan Ortekin'e çok teşekkür ediyoruz" dedi. Dr. Betül Akçanal oyunu yazarken hastası olan talasemili çocukların hayatlarından kesitleri de oyun içerisinde kullandığını söyledi. Talasemili çocukların belli bir yaştan sonra ölecekleri düşüncesi ile okutulmadığı ve çalıştırılmadığı için sosyalleşme sorunu yaşadıklarını söyleyen Akçanal "İnsanlar da hastalığı bulaşıcı bir hastalık olarak gördükleri için çocukların sosyalleşmesi iyice güç hale geliyor. Hem çocukların sosyalleşmesine yardımcı olmak hem de insanlara hastalığı tanıtmak için bu oyunu yazmaya karar verdim. Oyunda ayrıca hastanemizin sosyal hizmet uzmanı Metin Polat da yer alarak çocuklara destek veriyor" dedi.

Aydın Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Haluk Işık da talasemili çocuklarla çalışmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek "Provalardaki azimleri hayranlık verici Hastalıkları yüzünden eve kapanmayarak büyük bir medeni cesaret gösteriyorlar. Oyunu bütün gücümüzle 8 Mayıs'a yetiştirmeye çalışıyoruz. Oyunumuzun ilk temsilinde izleyenlere bir de sürprizimiz olabilir" dedi. (İK) 18.03.2008 12:25 TSİ

Web Tasarım
webmaster
Dr.Betül AKÇANAL © Tüm Hakları Saklıdır. 2013 - 2019

Aydın Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı / Doktoru

Telefon: 0256 212 29 99 / GSM : 0505 789 38 02
Adres: Cumhuriyet Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi 1982 Sokak no:2 Saray Apartmanı Kat:1